Згідно з нормами нині діючого законодавства кожен громадянин зобов'язаний відповідати особисто за своїми зобов'язаннями, і коли мова йде про борги якогось із подружжя, то це має деякий вплив і на всю сім'ю.
Насамперед, необхідно нагадати, що те майно, яке вже присутнє у родини, може бути як особистою власністю одного з подружжя, так і спільною власністю. До слова, до особистої власності, наприклад, відносяться речі якогось індивідуального користування, візьмемо конкретні приклади - коштовності.
Особистою власністю також ж є різні премії, нагороди, які були здобуті за особисті заслуги, гроші, отримані за рахунок відшкодування за пошкодження речі, що належить конкретному члену подружжя, як відшкодування моральної шкоди; також є страхові суми, які виходили з обов'язкового страхування, у разі, якщо страхові внески раніше сплачувалися за рахунок тих коштів, які виступали особистою власністю. При зверненні на таке майно стягнення згода другого члена подружжя взагалі не потрібна.
Кредитне майно подружжя
На практиці, зустрічаються ще більш складні способи для розрахунків подружжя за так зване "кредитне" майно. Наприклад, подружжя придбало в кредит квартиру. Надалі вони розлучилися. Через певний час дружина за рахунок своїх коштів, зароблених нею вже після розлучення, цілком і достроково виплатила залишок кредиту за дану квартиру. Виникає закономірне питання: кому ж саме належить спірна квартира? На якій фактичній підставі дружина сплатила після розлучення кредит?
Відповідь дає нам 68 стаття СК, визначальна, що завершення шлюбу не припиняє права спільної загальної власності. Одночасно з цим, згідно 65 статті СК договір, котрий заключався одним з подружжя у сімейних інтересах, буде створювати обов'язки для іншого в тому випадку, якщо майно, яке отримано за договором, потім використовувалося в інтересах сім'ї. Це тільки означає, що дружина і чоловік мають рівні права стосовно накопиченого у шлюбі майна, тому що припинення шлюбу не звільняє обох членів подружжя від кредитних зобов'язань.
Але для поділу майна буде недостатньо визначення основних джерел його придбання. Необхідно також враховувати і інші важливі чинники, від яких залежатиме спосіб поділу майна подружжя. Наприклад, одним з найголовніших чинників, який вплине на розділ майна обох членів подружжя, а також розмір часток кожного з подружжя у спільному майні, виступає стан погашення кредиту.
Якщо кредит погашений на момент розділу майна подружжя
У разі, якщо на дату поділу майна повністю погашений кредит, то питань тут не виникає. Спільне майно подружжя підлягатиме поділу між подружжям згідно загальному принципу рівності часток. Якщо кредит погашений частково, то знадобиться вирішити питання стосовно погашення кредиту. Це тим пояснюється, що за ст. 65 СК при укладенні кимось із подружжя договору вважають, що він приймає рішення з повної згоди іншого. Українське законодавство не визначає термін "в інтересах сім'ї". Якщо чоловік проживає в купленій у кредит квартирі, то вважають, що майно раніше використовувалося в сімейних інтересах.
У результаті придбання квартири в кредит подружжям, боргові зобов'язання, існуючі перед банком-кредитором, будуть нести і чоловік, і дружина, а не тільки той член подружжя, який підписав сам кредитний договір.Весь залишок заборгованості за взятим кредитом виступає ще одним додатковим фактором, який вплине на спосіб поділу майна подружжя.