Подружжя купило в іпотеку квартиру, але через кілька років вирішило розлучитися. Шлюбний контракт при укладенні шлюбу тут не оформлявся. Яким чином поділити квартиру, придбану завдяки іпотеці? Найбільш вигідний для них спосіб - це мирний шлях.
1. Придбану квартиру, а також кредит ділять навпіл
Житло ділиться при розлученні порівну. Так було встановлено нашим Сімейним кодексом. Але якщо майно було куплено в зареєстрованому офіційно шлюбі.
А от якщо шлюб цивільний (тобто співжиття), то подружжя при розлученні не зможе скласти конкуренцію при поділі нажитого спільно майна. До слова, самі права та обов'язки щодо квартири виникають лише у того члена подружжя, на чиє саме ім'я вона була оформлена.
2. Якщо Ви разом погашаєте кредит після завершення стосунків, але бажаєте оформити на себе по 50% квартири, то зверніться до суду.
Після того, направте копію судового рішення в банк разом із супровідним листом, написаним у вільній формі. Банк зможе вступити в повній відповідності з винесеними Цивільним судом приписами.
У тому випадку, якщо у Вашій родині присутні діти, суд виділяє окрему частку в праві власності на спільне житло розміром, більшому п'ятдесяти відсотків тому з подружжя, з ким саме залишаються діти.
Судом також може бути розділений платіж.
3. Розлучення - це зовсім не причина для затримки виплат по іпотеці
В іншому випадку, банк ініціює процедуру реалізації взятої застави, тобто квартири. Вона продається на аукціоні, а після утримання всіх платежів, залишок грошових коштів банк поверне своїм позичальникам.
Квартира реалізується з аукціону за ще нижчою ціною, а всі витрати на організацію такого аукціону будуть покриті за рахунок суми від реалізації квартири. Зрештою, колишні отримають куди меншу суму грошей, ніж якби вони самостійно реалізували квартиру.
4. Не можна без згоди банку самим продати квартиру
У тому випадку, якщо банк дозволить позичальникам самим продати іпотечну квартиру, треба відшукати покупця, який буде згоден внести авансом в банк суму, яку подружжя винне банку, потім ще почекати зняття свого обтяження, повної перереєстрації права власності на дану квартиру. Для реалізації наведеної схеми доцільніше буде все ж звернутися в агентство нерухомості, яка погасить спочатку кредит власними коштами, а потім організовує Вам продаж даної квартири.
Залишок суми обоє з подружжя отримають вже готівкою.
Якщо у обох членів подружжя присутня можливість відшукати гроші на дострокове погашення, то можна погасити самостійно кредит, після чого поділити квартиру, вільну від обтяження.
Якщо банк дозволу на продаж не дає або дострокове погашення за умовами кредиту неможливо, то доведеться почекати закінчення терміну кредиту. Лише після виплати такого іпотечного кредиту, Вам буде можна продавати квартиру і спокійно поділити суму.
5. У разі, якщо іпотека оформлялася до шлюбу, то половина платежів, згідно кредиту, у час шлюбу належить чоловікові.
А от якщо ви взяли іпотеку до шлюбу, а потім вирішили розлучитися, то дружина або чоловік при розлученні може претендувати на п'ятдесят відсотків розміру виплат, здійснених під час шлюбу або на конкретну частку в квартирі, яка пропорційна половині платежів, які вироблені під час шлюбу.
6. Колишній чоловік цілком може відмовитися від власної частки в квартирі для іншого.
Якщо хтось від частки відмовиться, а другий буде готовий взяти всі виплати за своєю іпотекою на себе, то банк може запропонувати і подібний варіант.
Для цього необхідно:
- підтвердити платоспроможність того члена подружжя, кот рий буде готовий взяти на себе весь борг;
- представити документ, який підтверджує відсутність претензій на наявну квартиру з боку 2-го члена подружжя.
Причому, за переоформлення договору на 1-ого з подружжя Вам доведеться заплатити комісію розміром приблизно 1% від суми боргу.
7. Від різних суперечок зможе захистити шлюбний контракт
Щоб уникнути подальших суперечок при поділі майна, Вам допоможе спеціальний шлюбний контракт, в ньому подружжя заздалегідь опише:
- власні частки в іпотечній квартирі;
- хто і як повинен виплачувати постійні платежі
- можливість і безпосередній порядок компенсації виплат кимось із подружжя іншому при розлученні.
Шлюбний договір також можна укласти фактично в будь-який момент, і перед розлученням. Банк на підставі укладеного шлюбного договору укладе ще одну угоду, прикладену до кредитного договору, в якому буде поділено аннуліювання платежів між спільними частками в квартирі по володінню.